Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša

Beseda s Tomášom Hulíkom

Beseda s Tomášom Hulíkom

Ako študenti multimédií hľadáme inšpiráciu pre našu tvorbu, kde sa len dá. O to viac nás poteší, keď sa nám naskytne príležitosť zúčastniť sa na prednáške z praxe.

Tentokrát k nám na Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša zavítal slovenský prírodovedec, dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík.

Prvým výrazným úspechom Hulíkovej filmárskej kariéry bol rakúsko – nemecký dokumentárny film „Hulik und die Biber“ z roku 2002. Film rozpráva príbeh mladého prírodovedca Tomáša Hulíka a jeho priateľstva s bobricou Ráchel. Tomáš Hulík strávil vyše 300 dní a nocí v lužných lesoch na ramenách rieky Moravy, kým si získal dôveru bobrej rodiny a mohol nafilmovať unikátne zábery zo života bobrov, čo sa dovtedy žiadnemu filmárovi nepodarilo.

Druhým zlomovým bodom v Hulíkovej kariére bola spolupráca s oceňovaným slovenským režisérom Pavlom Barabášom na dokumente „Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase“, kde sa realizoval ako kameraman a autor námetu. Film získal množstvo ocenení na zahraničných filmových festivaloch.

Tomáš Hulík je členom Asociácie profesionálnych fotografov SR a svoje fotografie publikoval v mnohých prestížnych zahraničných a domácich magazínoch ako National Geographic, GEO, Universum, alebo Lidé a země. Svoje fotografie pravidelne prezentuje na výstavách po celom Slovensku.

Hulík sa vo svojej tvorbe taktiež venoval životu rysov, orlov, medveďov a množstvu iných zvierat, čím nám dokázal, že zvieratá nie sú len divé zvery, ako si väčšina ľudí myslí, ale ak človek naozaj chce, môže si u nich vybudovať dôveru a vytvoriť zaujímavé diela.

Na záver musím podotknúť, že táto prezentácia bola pre nás všetkých veľmi zaujímavá, každý si našiel niečo, čo ho zaujímalo a hlavne sme sa dozvedeli ako funguje práca dokumentaristu aj z iného uhla pohľadu, ako len z toho teoretického.

Zuzana Sečkárová, 4.E

 

Zdroj fotografií: archív Tomáša Hulíka

 

Posledné články

Google mapa


Zväčšiť mapu
Adresa

Hurbanova 6, 975 18 Banská Bystrica
Telefón: +421 48 47 23 312