Rozvrh hodín Žiacka knižka Suplovanie CISCO Školská jedáleň Edupage
Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša

Exkurzia Bratislava

Exkurzia Bratislava

 

10. januára 2019 sme absolvovali exkurziu našej triedy IV. E do Bratislavy, kde sme navštívili Národnú banku a Parlament SR. Poviete si, veď odvtedy uplynulo už pár týždňov, prečo až tak neskoro… Ale, zdržala ma klasifikácia, lebo pred polrokom som sa chcel poriadne „zaprieť“ do učenia. Veď o pár mesiacov maturujeme!

V ten deň sme si museli poriadne privstať, lebo náš výlet začal odchodom vlaku z Banskej Bystrice o 5:30 h. Do Bratislavy sme dorazili okolo 9:00 h., kde nám následne pani profesorky dali rozchod na „rannú kávičku“. Vedeli sme, že čas musíme využiť, lebo bude nasledovať nabitý program. Potom sme sa všetci spoločne presunuli do NBS. Náš spolužiak Andrej býval pred časom v hlavnom meste, tak nás previedol jeho historickou časťou. Chcel nám priblížiť chodníčky, ktorými prechádzal, keď sa chcel dostať do svojej, vtom čase, ešte základnej, školy. Asi sa chcel aj tak trošku pochváliť, ako sa orientuje v hlavnom meste…

V banke nás už čakal náš sprievodca, ktorý nám vysvetlil historický vývoj rôznych „spolkov“, ktoré boli založené, aby chránili krajiny pred prípadnými ďalšími vojnami. Tiež ako vzniklo Euro, ako naša súčasná mena a vývoj celej Eurozóny. Veď tu ide o voľný pohyb tovaru, osôb a kapitálu. O tom sme sa v škole učili na predmete finančná gramotnosť. Bolo zaujímavé to vnímať aj takto prakticky. Ku koncu prednášky nám sprievodca ukázal rôzne falzifikáty, ktoré sa delia do piatich kategórii od amatérskeho falzifikátu po super falzifikát. Dokonca sme mali možnosť vidieť aj 1 000–eurovku. Jasné, poviete si, veď taká bankovka neexistuje, a máte pravdu. Ale v NBS sa stretávajú všetky falzifikáty. Následne nám priblížil rôzne iné platidlá a materiály, z ktorých sa peniaze vyrábajú. Či už ide o bankovky alebo mince. Dozvedeli sme sa o palete ochranných prvkov eurobankoviek, tiež o hlavných úlohách NBS. Prednáška sa nám veľmi páčila, boli by sme sa radi ešte zdržali, ale museli sme sa ponáhľať a presunúť sa do parlamentu.

Cesta trvala peši asi 30 minút. Pred vstupom do budovy našich zákonodarcov nás všetkých museli „prešacovať“ kvôli bezpečnosti. Po kontrole sme si zložili vetrovky v poslaneckej šatni a prehliadka parlamentu mohla začať. Videli sme naživo, ako natáčajú televízie vstupy do televíznych médií. Náš sprievodca nám ukázal všetky dostupné časti v budove, do ktorých môže vojsť verejnosť. Zodpovedal nám na množstvo otázok, ktoré nás zaujímali. Ďalej sme si pozreli priestory, kde sa s politikmi natáčajú rôzne rozhovory, kde sa konajú tlačovky a taktiež nám ukázal, kde najčastejšie „striehnu“ novinári na poslancov. Až úplne na konci sme plní očakávania vstúpili do samotnej sály parlamentu. Boli sme prekvapení, že napriek tomu, že nemá okná, tu vládla pohoda a ilúzia príjemného denného svetla. To sú dnes už bežné výdobytky súčasnej techniky. Boli by sme sa tu radi zdržali aj dlhšie, ale náš sprevádzajúci pracovník mal čas limitovaní, lebo sa musel presunúť na stretnutie, kde sa stanovoval termín volieb pána prezidenta. My sme sa ešte stihli prejsť nádvorím Bratislavského hradu.

Na záver sme sa rozlúčili, odniesli sme si veľa nových poznaní a zážitkov, lebo vidieť tieto priestory v skutočnosti, to sa nestáva hocikedy. Bol to veľmi náročný, ale zároveň veľmi zaujímavý deň. Všetka tá námaha nám stála za to!


Spracoval: Oto Malík, IV. E


Fotky: Ing. A. Veselovská a autor
 

Adresa

Hurbanova 6, 975 18 Banská Bystrica
Telefón: +421 48 47 23 312
Email: spsjm@spsjm.sk

Google mapa


Zväčšiť mapu