Návrat  k  pobytu  Murgašákov v Seville v rámci projektu Erasmus+

V novembri sa osem žiakov našej školy zúčastnilo dvojtýždňového pobytu v španielskej  Seville. Pracovali v niekoľkých firmách, kde  získali ďalšie znalosti  z oblasti elektrotechniky, opravy PC techniky, konštrukcie dronov, ako aj  z dizajnu a grafickej  tvorby. Ako  naši žiaci hodnotia dva týždne strávené v Seville, si môžete prečítať  v ich postrehoch:


,,Praxoval som vo firme Tekipo equipaciones. Táto firma sa nachádza v dolnej časti Sevilly. Do práce som každé ráno chodil metrom.

Prvý deň bol dosť komický. V hoteli ma vyzdvihla lektorka Edyta, ktorá mi mala ukázať, ako sa dostanem do firmy. Po tom ako sme vystúpili z metra, vytiahla mobil a pomocou Google Maps sa snažila nájsť presnú polohu firmy a cestu k nej. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sme sa rozhodli zavolať šéfovi. Vtedy sme zistili, že údaje, ktoré nám boli poskytnuté Erasmom a aj Googlom, boli nesprávne. Pred vchodom firmy nás čakal šéf Raul, ktorý nás milo privítal.  

Ďalšie dni som trávil čas tým, že som v programoch Adobe Photoshop a Adobe Ilustrator navrhoval grafiku na rôzne športové oblečenia. Najviac času som strávil hlavne navrhovaním designu pre futbalové tričká a tričká pre rugby tím. Okrem toho mi môj mentor Javy vysvetlil, ako sa dané designy tlačia a žehlia na športový equipment.  

V nasledujúcich dňoch som návrhy tlačil a pomocou stroja na nažehlenie designu som športový equipment aj vytváral.  

Šéf firmy a jeho syn, ktorý bol mojím mentorom, boli ku mne veľmi milí a s radosťou mi vysvetlili veci, ktoré som sa chcel naučiť.” 

Kevin Bodor


,,Všetci traja sme spoločne pracovali v spoločnosti DRONETOOLS. Táto spoločnosť sa zaoberá výrobou dronov podľa požiadaviek zákazníkov. Našou úlohou bola výroba dronu podľa zadaných inštrukcií.

Prvým krokom bolo vyrobenie tela dronu a neskôr sme k nemu pripojili motory a riadiacu jednotku. Na záver bolo potrebné všetky komponenty pospájať, zosynchronizovať ich a pridať batériu. Keď bol dron hotový, ďalším krokom bolo nainštalovanie software ArduPilot.

Náš španielsky kolega nám ukázal, ako tento software funguje a aké má funkcie. Okrem iného, ArduPilot umožňuje systematickú kontrolu vytýčenej oblasti. Taktiež sme sa naučili vykonať potrebnú kalibráciu aj to, ako pripojiť ovládaciu jednotku. Po splnení všetkých týchto krokov, sme sa nakoniec dostali k záverečnej fáze – testovanie a lietanie s dronom.“

Jakub Riči, Matúš Oravec a Jonáš Bizoň


,,Spoločne so svojimi spolužiakmi som sa zúčastnil dvojtýždňovej praxe cez projekt Erasmus+. Pracovali sme vo firmách v meste Sevilla, ktoré sa nachádza na juhu Španielska. Bol som vo firme DTV Urquiza, v ktorej som opravoval obrazovú a zvukovú techniku.

Pri práci som načerpal mnoho cenných znalostí. Popoludní sme chodievali na kurz španielčiny, na ktorom sme dosiahli úroveň A1. Cez víkend sme boli na dvoch výletoch. V sobotu sme sa vybrali na turistiku v Gibraltári. Unikátom Gibraltáru sú opice, ktoré sa nikde inde v Európe nenachádzajú. V nedeľu sme boli v Cádize, kde sme sa kúpali v Atlantiku.“

Matúš Václavík


,,Mali sme možnosť nadobudnúť nové skúsenosti a vedomosti na dvojtýždňovej praxi vo firme IngeMark. Zistili sme, ako prebieha proces výroby elektrických rozvodových skríň a postupne som sa naučil aj to, ako ich skonštruovať. V tejto firme som bol aj s kamarátom, takže sme si mohli niekedy pomôcť alebo si navzájom poradiť.

V prvý deň sme si mysleli, že tam nebudeme mať čo robiť, pretože náš mentor pre nás nemal nič pripravené. Museli sme sa vynájsť, tak sme sa pokúsili dorozumieť sa cez prekladač. Po nejakom čase nám mentor ukázal hotovú elektrickú skriňu, dal nám súčiastky a panel, na ktorý sme všetko podľa nej zapájali. Taktiež sme vŕtali a vyrezávali diery do dverí skrinky, kam sme osádzali vypínače, metre, tlačidlá.“

Boris Bahleda, Ryan Thompson


,,Počas dvoch týždňov pobytu na Erasme v Seville som pracoval vo firme Mundo Informática, jej názov by sa dal preložiť ako: „Svet Počítačov“. Je to IT servis, ktorý sa od tých slovenských veľmi nelíši – vpredu obchod s elektronikou s plným výkladom mobilov, laptopov a grafických kariet a vzadu za kulisami hotový raj pre nadšencov do počítačov, čiže presne pre mňa. Po celej miestnosti boli porozkladané počítače v rôznom stave funkčnosti. Na prvý pohľad to vyzeralo ako poriadny chaos, ale Enrique, môj mentor, mi hneď v prvý deň ukázal systém organizácie, takže som v tom chaose pomaly začal rozoznávať systém a poriadok.

Okrem Enriqueho bol v obchode ešte vedúci Dany, ktorý sa venoval zákazníkom a tých bolo neúrekom. Ďalej Miguel, ktorý sa venoval predovšetkým obrazovkám rôzneho druhu, a nakoniec Alejandro, ktorý tu bol tak ako ja na stáži z Erasmu. Alejandro pochádzal z Portugalska a jeho stáž trvala tri mesiace.

Počas tých dvoch týždňov som rozoberal a skladal stolové počítače, laptopy, diagnostikoval ich a následne rozhodoval o budúcom živote a smrti tabletov. Vo finále som dokonca nahadzoval nevyužité diely na Ebay.“

Juraj Slížik