Rozvrh hodín Žiacka knižka Suplovanie CISCO Školská jedáleň Edupage
Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša

Príhovor mamy maturantom

Príhovor mamy maturantom

Tohtoročné stužkové slávnosti sú už takmer za nami a pre štvrtákov sa pomaly končí obdobie príprav a užívania si pestrých stránok posledného ročníka. Nastupuje realita a s ňou spojená nevyhnutná maturita. Ide však len o jedny z mnohých dvier, ktorými človek prejde počas života. Brány strednej školy sa zatvoria, ale ďalšie sa otvoria a je iba na absolventoch, ktorými z nich sa rozhodnú vojsť. Spomienky na zážitky zo školských lavíc si každý v sebe určite ponesie už navždy. Žiakom štvrtého ročníka prajeme, aby sa po vianočných prázdninách vrátili v plnej sile popasovať sa s blížiacimi skúškami dospelosti. A kto by vedel lepšie vystihnúť ich situáciu než jedna z mamičiek?

Vážený pán riaditeľ, pani triedna profesorka, vážený profesorský zbor, milí rodičia a hlavne Vy naše deti!

V dnešný večer nastal čas, kedy sa spoločne stretávame pri príležitosti odovzdávania maturitných stužiek – nazvime to „Deň otvorených dverí“. Na prahu týchto pomyselných dverí sa ocitli naše deti a sú pripravené vstúpiť cez ne, so zelenou stužkou, do dospelosti.
Mnohí z Vás si myslíte, že už dospelí ste. Máte za sebou prvý pohárik, prvú cigaretu, prvú lásku… My však vieme, že byť dospelý neznamená mať právo beztrestne si dať ten pohárik či cigaretu. Byť dospelý znamená predovšetkým byť zodpovedný. Za seba, za svoje činy, po čase voči svojmu partnerovi, za svoje deti. Aby raz, keď nastane ten čas a ocitnete sa na tomto mieste, mohli ste s rovnakou hrdosťou, akú pociťujeme my teraz, aj vy hľadieť na svoje deti. Lebo taký je kolobeh života.
Niektorí z nás možno v týchto dňoch zablúdili medzi staré fotografie, aby si pripomenuli zvečnené prvé krôčiky, prvé boľačky, prvé Vianoce, prvý šlabikár… a s úsmevom na perách a slzou v oku sme si uvedomili nemilosrdnú spravodlivosť času. Ani sme v tej rýchlosti, akou plynú naše dni, nepostrehli okamih, keď sa z našej malej princezničky stala krásna mladá dáma a z toho anjelika, ktorému sem-tam vykukli rožky, šarmantný mladý muž.

Cesta sem spoločne bok po boku nebola jednoduchá ani pre vás deti, ani pre nás rodičov, ani pre vašich pedagógov. Často to bol adrenalín väčší ako pri bungee jumpingu. Všetko to však stálo zato. A keď sa tie dvere za vami definitívne zatvoria, čas ukáže, či všetku tú lásku, ktorú ste od nás dostali, porozumenie, ktoré sme v sebe našli pri Vašich prešľapoch, stačilo na to, aby ste za tými dverami našli ten správny smer.

Využívam túto príležitosť a ďakujem všetkým pedagógom za nekonečné úsilie prebudiť vaše mozgové bunky, aby ste mohli vedomosti načerpané počas krásnych štyroch rokov použiť ako kompas.
Dovolím si menovite poďakovať Vašej triednej MAME, pani profesorke Chrenkovej, ktorá stála pri vás na začiatku i na konci vašej študentskej cesty na Murgaške. Pomáhala vám srdcom, radou a milým úsmevom.
A keď sa stretnete po 20 rokoch, uvidíte, čo sa z vašich túžob a plánov splnilo. Ktoré sny ste prežili, a ktoré, žiaľ, odleteli a už sa nevrátia. Prajem vám pri hľadaní toho správneho smeru veľa, veľa šťastia, úspechov a nemálo odvahy. A to, čo vám asi najviac prajem, je, aby ste sa v živote správali podľa slov Konfucia:
„Dávaj pozor na svoje myšlienky, stanú sa slovami. Dávaj pozor na svoje slová, stanú sa činmi. Dávaj pozor na svoje činy, stanú sa zvykmi. Dávaj pozor na svoje zvyky, stanú sa charakterom. Dávaj pozor na svoj charakter, stane sa tvojim osudom.“
Pripíjam na vaše úspešné zdolanie maturitných skúšok, aby ste tú prvú najväčšiu skúšku už mali za sebou. Nezabúdajte, že domov sa vždy môžete vrátiť, bez ohľadu na to, či prídete ako víťazi – so vztýčenou hlavou, alebo ako porazení, keď vás život prefacká. My vám budeme držať z úzadia palce, sledovať vaše kroky a podporovať vás, ako len budeme vedieť. Ale všetko je vo vašich rukách. Tak na zdravie!

Monika Javorská

Adresa

Hurbanova 6, 975 18 Banská Bystrica
Telefón: +421 48 47 23 312
Email: spsjm@spsjm.sk

Google mapa


Zväčšiť mapu